Jak prawidłowo uprawiać Rhododendrony w przydomowych ogrodach?

Wśród wielu różnych roślin ozdobnych do naszych ogrodów, jedną z ciekawszych, bardziej estetycznych i zdecydowanie niezbyt wymagających są wszystkie odmiany Rhododendronów. Rośliny te, czyli Azalie i Różaneczniki, charakteryzują się tym, iż większość odmian pozostaje zimozielonych, a w ich uprawie nie będziemy mieć do czynienia z nazbyt wielkimi wymaganiami. Jedyne na co należy zwrócić szczególną uwagę to kwestie związane z przygotowaniem ich hodowli, wyborem odmian czy też doborem stanowiska. Tutaj jednak każdy dostawca Rhododendronów powinien udzielić nam niezbędnych informacji na temat poszczególnych odmian, dzięki czemu będziemy z góry wiedzieć, czy dana odmiana nadaje się do uprawy ogrodowej czy też tylko doniczkowej.


Wizyta u dostawcy Rhododendronów.


Pierwszym krokiem do uprawy Różaneczników i Azalii w przydomowych ogrodach będzie wybór odpowiednich odmian. W tym celu trzeba będzie wybrać się do profesjonalnego dostawcy tych roślin. Chodzi tutaj głównie o to, iż nie wszystkie odmiany będą nadawały się do uprawy ogrodowej. Niektóre z nich, z racji zmniejszonej odporności na niski zakres temperatur będą mogły być uprawiane jedynie w doniczkach. Pozwoli to bowiem na ich schowanie do pomieszczeń gospodarczych na cały sezon zimowy. Na wiosnę zaś, znów można je będzie wystawić do ogrodu. Odmiany które będą dobrze sobie radzić nawet przy temperaturze dwudziestu stopni poniżej zera, będziemy mogli uprawiać bez problemów w przydomowych ogrodach. Generalnie rzecz biorąc, każdy dostawca Rhododendronów powinien posiadać odpowiednio rozległą w tym zakresie wiedzę. Wobec tego też, możemy zdać się na jego ocenę i wybrać odmiany, które będą przez niego polecone do uprawy ogrodowej. Jedynie musimy tutaj dopasować sobie ich kolorystykę, bowiem trzeba pamiętać, iż Rhododendrony występują w bardzo szerokiej gamie odmian kolorystycznych.


Przygotowanie uprawy Rhododendronów.


Zarówno Azalie jak i Różaneczniki będą mieć pewne wymagania w zakresie przygotowania gleby i doboru stanowiska. Będą one do siebie zbliżone w obydwu tych przypadkach. Przede wszystkim rośliny te uwielbiają stanowiska zacienione i osłonięte, zaś gleba najlepiej aby była kwaśna. Odczyn pH gleby do uprawy Rhodendronów, powinien kształtować się na poziomie 5-6,5. W celu osiągnięcia takiego poziomu pH gleby najlepiej jest zastosować odpowiednią mieszankę. Można ją oczywiście zakupić w sklepach ogrodniczych, jak również zamówić u rzeczonego dostawcy Rhododendronów. Można także wykonać samodzielnie. Aby tego dokonać, należy zaopatrzyć się w korę sosnową, glebę ogrodniczą oraz nie odkwaszony torf. Wszystkie te składniki należy zmieszać w równych proporcjach. Warto także jeszcze zaopatrzyć się tester pH gleby, aby sprawdzić czy mieścimy się w przedziale i ewentualnie skorygować, dodając któregoś ze składników. W każdym bądź razie gleba będzie tutaj kwestią zdecydowanie najważniejszą. Pozostanie nam tylko dobrać osłonięte i zacienione miejsce nasadzenia i w zasadzie to wszystkie problemy będziemy mieć z głowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *