Bieżąca obsługa deszczowni i ich eksploatacja.

Eksploatacja deszczowni w przemyśle rolniczym wymaga pewnej wiedzy z zakresu ich codziennej konserwacji oraz prawidłowego stosowania. W końcu jest to urządzenie stosunkowo kosztowne, wobec czego nikt nie chciałby aby zbyt szybko tego typu deszczownia uległa uszkodzeniu, eliminującemu ją z eksploatacji. W tym celu warto dowiedzieć się podstawowych wytycznych w zakresie pracy systemów deszczowni, oraz wymagań technologicznych, jakie należy spełnić aby deszczownia pracowała wydajnie w konkretnych warunkach. Zobaczmy w takim razie jak to wszystko wygląda z nieco bliższej perspektywy.

Zasada działania deszczowni.

Przede wszystkim musimy tutaj zdać sobie sprawę z tego, na jakich zasadach działa deszczownia, oraz do czego będzie niezbędna. w kwestii niezbędności, z całą pewnością każdy będzie zdawać sobie sprawę z tego, iż jest to urządzenie służące do efektywnego nawadniania pól uprawnych o dużej powierzchni. Oczywiście każda deszczownia będzie mieć także wyszczególnioną maksymalną powierzchnię nawadniania, wynikającą z wytrzymałości zastosowanych węży i rur do transportu wody. Istotne w tym wszystkich jest to, iż aby deszczownie mogły pracować na odpowiednim poziomie, należy dostarczyć wodę pod zadanym ciśnieniem. w przypadku gdybyśmy chcieli przeprowadzić nawodnienie na większej przestrzeni należałoby zwiększyć ciśnienie robocze, jednakże rury i węże zastosowane w konstrukcji deszczowni mogłyby tego nie wytrzymać. Dlatego też, tak istotnym aspektem będzie tutaj prawidłowy dobór deszczowni oraz pompy do jej zasilania w stosunku do zakładanych obszarów podlegających nawodnieniu.

Dobór odpowiednich elementów deszczowni.

Oczywiście system deszczowni można skonstruować samodzielnie, aczkolwiek trzeba będzie zachować tutaj szczególną ostrożność przy doborze poszczególnych podzespołów. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to, o czym pisaliśmy powyżej, czyli aby nie przesadzić z ciśnieniem roboczym pompy zatapialnej, w stosunku do wytrzymałości węży i rur zastosowanych w systemie nawadniania. Warto także pamiętać, iż w tego typu pracach, kiedy nawadnianie a więc i transport wody realizowane będą w systemie ciągłym, niezbędne do zastosowania będą pompy zatapialne ze stali nierdzewnej, aby zapewnić sobie odporność na korodowanie. W przeciwnym razie nie moglibyśmy bezstratnie realizować procesu nawadniania w systemie ciągłym.

Podsumowanie

Generalnie rzecz więc ujmując, powinniśmy tutaj dołożyć wszelkich starań, aby prawidłowo podejść do kwestii doboru elementów wchodzących w skład deszczowni, jak również zadbać o to, aby poszczególne jej elementy podlegały okresowej konserwacji, celem wydłużenia ich żywotności. W przeciwnym razie, deszczownia raczej nie posłuży zbyt długo, a jej elementy skorodują, co będzie też przyczyną miejscowych rozszczelnień prowadzących do obniżenia wydajności, a ostatecznie do uniemożliwienia prowadzenia procesu nawadniania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *