Czy grzejniki kanałowe są lepsze od grzejników ściennych?

W ostatnich latach, w kwestii ogrzewania naszych domów i mieszkań pojawia się coraz więcej nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Jednym z nich jest ogrzewanie kanałowe, które zapewnia nam możliwość rezygnacji z klasycznych grzejników ściennych. Dodatkowo, warto podkreślić, iż ogrzewanie kanałowe zapewnia nam bardzo dobre warunki grzewcze, podnosi komfort cieplny budynku, a jednocześnie pozwala na ograniczenie kosztów ogrzewania. Jest to więc dobre i korzystne rozwiązanie z którego warto skorzystać. Aby jednak móc to zrobić, nasz budynek musi spełniać pewne wymogi, gdyż nie w każdym możliwe będzie zamontowanie grzejników kanałowych. Sprawdźmy więc, jak to wygląda z nieco bliższej perspektywy.

Warunki zabudowy grzejników kanałowych.

Musimy zdać sobie sprawę, iż nazwa tego systemu grzewczego w rzeczywistości oddaje istotę rozwiązania. Chodzi nam o to, iż są to rzeczywiście grzejniki kanałowe, które montowane są wewnątrz odpowiednio przygotowanych kanałów wewnątrz podłogi. Ma to oczywiście swoje konkretne korzyści jak również pewne niedogodności, ale o tym nieco później. Teraz skupmy się na możliwości wdrażania tego rozwiązania w istniejących już i nowo budowanych domach jednorodzinnych.

  • Budynki istniejące – aby dokonać montażu grzejnika kanałowego koniecznością jest możliwość wycięcia odpowiednia kanałów w płaszczyźnie podłogi. Powinny one być głębokie na co najmniej 10cm, gdyż takiej głębokości są najmniejsze grzejniki kanałowe. Przerobienie instalacji zasilania i powrotu czynnika grzewcze nie będzie stwarzać poważniejszych trudności.
  • Budynki nowo budowane – tutaj nie będziemy mieć praktycznie żadnych poważniejszych problemów, bowiem montaż ogrzewania kanałowego można przewidzieć już na etapie przygotowywania projektu. Trzeba jedynie dopasować ich wielkość i moc grzewczą do planowanej powierzchni ogrzewanej.

Może się więc okazać, iż w niektórych z istniejących już budynków z systemami grzejników ściennych, nie będzie możliwe wdrożenie ogrzewania kanałowego. Warto mieć ten fakt na względzie.

Zalety i wady ogrzewania kanałowego.

Oczywiście każdy producent ogrzewania kanałowego będzie nam mówić, iż rozwiązanie to ma same zalety a pozbawione jest wad. Niemniej jednak pewne niedogodności będą tutaj się pojawiać. Instalowanie grzejników kanałowych w płaszczyźnie podłogi sprawia, iż nie możemy na nich niczego ustawić. Oczywiście można starannie zaplanować miejsce montażu, tak, aby w żadnym razie nikomu nie przeszkadzało i z cała pewnością uda się to w tym przypadku osiągnąć lepiej niż w przypadku grzejników ściennych. Niemniej jednak jest to pewna wada tego rozwiązania i nie da się jej ukryć. Poza tym, można stwierdzić, iż ogrzewanie kanałowe to faktycznie liczne korzyści. Na przykład ograniczenie spalania a przez to też kosztów i zanieczyszczenia środowiska. Wydajne i efektywne ogrzewanie pomieszczeń, utrzymywanie stabilnej temperatury w pomieszczeniu.
Z całą pewnością znajdą się jeszcze inne korzystne aspekty tego typu rozwiązania. Warto więc dokładnie sprawdzić wszystkie aspekty tego typu systemu grzewczego, bowiem może się okazać, iż w naszym budynku sprawdzi się ono idealnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *