Opakowania z R-HDPE

Opakowania z tworzywa sztucznego czyli z HDPE (polietylen o dużej gęstości), obecnie stanowią najczęściej wykorzystywane rodzaje opakowań, z których korzystamy na co dzień. W opakowania tego typu pakowane są przede wszystkim wszelkiego rodzaju produkty płynne. Niemniej jednak z HDPE wytwarzane są także inne formy opakowań, bardzo często także przeznaczone do kontaktu z żywnością. W ostatnim czasie, okazało się jednak, iż wiele zalet jakimi charakteryzują się opakowania z HDPE, stało się ich przekleństwem.

Przede wszystkim chodziło o koszty, które są bardzo niskie, a więc ostatecznie, opakowania z tworzywa sztucznego są na tyle tanie, iż nikt nie zawracał sobie nimi głowy. Wobec tego też, zużyte opakowania lądowały na śmietnikach, a co gorsza, także w lasach, morzach i oceanach. To niestety nie wpływało korzystnie na stan naszego środowiska. Ostatnio zaś, coraz więcej słychać o recyklingu, aby zatrzymać proces zaśmiecania planety tworzywem sztucznym. Tak też pojawił się nowy rodzaj tworzywa sztucznego czyli R-HDPE (recycled HDPE). Jest to dokładnie to samo tworzywo HDPE (high density polyethylene), z tym że powstałe wskutek przetworzenia już istniejących opakowań.

Opakowania z R-HDPE.

Jeśli zaś chodzi o same opakowania z R-HDPE, to są to opakowania tak samo funkcjonalne jak te, które były wytworzone z czystego HDPE. Oczywiście, tego typu opakowania po recyklingu, ze względów oczywistego bezpieczeństwa, nie mogą być stosowane w przemyśle spożywczym, w kontakcie z żywnością oraz wodą pitną. Niemniej jednak, mogą być wykorzystywane we wszystkich innych zastosowaniach. Tak więc, możemy w tego typu opakowań dystrybuować wszelkiego rodzaju chemię przemysłową, gospodarczą czy też produkty płynne i sypkie różnego przeznaczenia. Z całą pewnością jest to rozwiązaniem niezwykle korzystnym z punktu widzenia ekologii, wobec czego warto o tym pamiętać.

Możliwości produkcji opakowań z R-HDPE.

Obecnie, z R-HDPE można wytwarzać każdy rodzaj opakowania sztucznego, aczkolwiek mamy także pewne ograniczenia. Najważniejszym jest wspomniany już wyżej, brak możliwości zastosowania tego typu opakowań w przemyśle spożywczym. Drugim ograniczeniem jest tutaj niemożność wykonywania opakowań w zróżnicowanej kolorystyce. Materiał porecyklingowy nie jest niestety przezroczysty tak jak czysty HDPE, a co za tym idzie, nie mamy możliwości dowolnego jego barwienia. Dla niektórych producentów może to być problemem, bowiem dbałość o kolorystykę dystrybuowanych produktów jest istotna ze względów prowadzonej przez firmę polityki. Niemniej jednak, warto przemyśleć tego typu kwestie, bowiem drobna zmiana polityki, pozwoliłaby zastosować opakowania z R-HDPE w jeszcze większym zakresie niż obecnie, a to byłoby naprawdę bardzo korzystne dla naszego zdrowia i przyszłości następnych pokoleń zamieszkujących naszą wspaniałą planetę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *