Spirala zadłużenia – jak jej uniknąć?

Kredyty mają za zadanie wybawić nas z finansowych kłopotów. Jeśli będziemy korzystać z nich w rozsądny sposób, tak właśnie będzie. Niektórym klientom banków zdarza się jednak, w celu dokonania spłaty niewygodnego zadłużenia, zaciągnąć kolejny kredyt bankowy. Konsekwencją takiego działania jest wysoka wartość miesięcznej sumy poszczególnych rat kredytowych. Kredyty stają się pułapką, z której trudno się uwolnić. Szereg kolejnych spłat staje się dla dłużnika zbyt dużym obciążeniem. A łączna kwota wszystkich finansowych zobowiązań jest niewiele niższa niż miesięczna kwota zarabianych pieniędzy. Nasuwa się pytanie, jak uniknąć powstającej spirali zadłużenia?

Polacy, według statystyk, są coraz bardziej zadłużeni. Łączny dług wobec banków wynosi 13 000 złotych. Okazuje się, że często kredyty są w Polsce zaciągane pod wpływem impulsu. Ludziom wydaje się, że ich praca jest stała i pewna, a sytuacja finansowa stabilna na tyle, że mogą pozwolić sobie na zakup nowego telewizora, czy samochodu. Tymczasem poczucie finansowego bezpieczeństwa może okazać się złudne. Los bywa przewrotny. Dziś zarabiamy dużo. Ale jutro niespodziewane wydarzanie, wypadek lub choroba może spowodować pogorszenie kondycji naszego budżetu. Kredyt natomiast jest wieloletnim zobowiązaniem, niezależnie od sytuacji życiowej, kredytobiorca jest zobligowany do spłaty całego zadłużenia.

Sposobem na uwolnienie się z finansowej pułapki jest konsolidacja kredytów. Połączenie kilku zadłużeń w jedną pożyczkę gotówkową pozwoli nam płacić co miesiąc jedną ratę, a nie jak dotychczas kilka. Ponadto bank dobierze wysokość spłaty do naszych aktualnych możliwości finansowych. Kredyt konsolidacyjny może okazać się rozwiązaniem naszych finansowych problemów. Warto zapoznać się z propozycjami różnych instytucji bankowych, zanim podejmiemy decyzję. Pamiętajmy także, że kredyty konsolidacyjne są udzielane po dokładnym sprawdzeniu naszej zdolności kredytowej i historii zadłużeń w BIK. Ponadto konsolidacja kredytów nakłada na klienta koszty związane z prowizją od kredytu, opłatą za rozpatrzenie wniosku o udzielenie kredytu i oprocentowaniem. Niekiedy bank wymaga od kredytobiorcy wykupienia ubezpieczenia.

Najlepiej jednak, pomimo pokusy, jaką stwarzają nieustannie banki, dobrze przemyśleć decyzje o kredycie. Zapoznając się z propozycjami poszczególnych instytucji bankowych, warto zachować ostrożność. Kredyty mają wiele zalet, ale korzystanie z nich bez opamiętania, stwarza ryzyko, że niebawem utoniemy w długach. Najkorzystniej jest unikać sytuacji, w której posiadamy więcej niż jedno zadłużenie, stale kontrolować wydatki i nigdy nie podejmować decyzji o zaciągnięciu kredytu pod wpływem emocji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *