Astma – najważniejsze informacje

Wśród wszystkich chorób trawiących współczesną cywilizację ludzką, do najpoważniejszych należy zaliczyć bezsprzecznie astmę, na którą na całym świecie cierpi blisko 150 mln ludzi. W samej tylko Polsce liczba chorych może wynosić 3 mln, przy czym aż 200 tys osób cierpi na astmę w najgorszej postaci. Jest chorobą nieuleczalną, aczkolwiek wymaga stałego leczenia, jeśli pacjent chce dożyć do starości. Wymaga codziennego zażywania leków oraz stałego podawania inhalatorów podczas ataków astmy, które w najcięższych przypadkach potrafią nawet zabić. Zobaczmy zatem co na chwilę obecną możemy powiedzieć o astmie, aby usystematyzować wszystkie niezbędne informacje i wiedzieć, jak radzić sobie w przypadku jej pojawienia się.

Przyczyny pojawiania się astmy.

Wśród przyczyn pojawiania się astmy przede wszystkim należy wyszczególnić przewlekłe infekcje wirusowe dróg oddechowych, palenie tytoniu oraz narażenie na stały kontakt z różnorodnymi alergenami. Unikanie biernego palenia, kontaktu z roztoczami, sierścią zwierząt domowych, wdychania spalin itp., może w bardzo znacznym stopniu zredukować ryzyko pojawienia się astmy. W przypadku kiedy już została astma stwierdzona, koniecznością będzie stuprocentowe unikanie wyżej wymienionych czynników, bowiem mogą one powodować natychmiastowe ataki astmy, które będą niestety bardzo negatywne w skutkach. Szczególnie jeśli pacjent cierpi na astmę w najgorszej postaci.

Leczenie astmy.

Podstawą skutecznego leczenia astmy jest szybkie jej zdiagnozowanie. Im szybciej zdiagnozowana będzie astma tym skuteczniejsze może się okazać leczenie. Przede wszystkim jednak, nie leczona astma stale się rozwija, osiągając coraz trudniejsze do opanowania stadium. W ostatecznym rozrachunku może być przyczyną śmierci. Co roku na całym świecie, astma zbiera swoje śmiertelne i ponure żniwo, przyczyniając się do śmierci blisko 200 tysięcy ludzi (dane wg. WHO). Dlatego też, w przypadku stwierdzenia jakichkolwiek objawów mogących świadczyć o pojawiającej się astmie, warto natychmiast przebadać się w tym zakresie, aby wykluczyć tę ewentualność, lub szybko zacząć leczenie.

Atak astmy. Jak pomóc?

W czasie ataku astmy, niezbędna jest natychmiastowa pomoc. Niestety ataki będą zawsze występować, nawet w przypadku regularnego zażywania przepisanych leków. Atak z reguły wygląda w taki sposób, iż nagły i gwałtowny skurcz oskrzeli, powoduje świszczący oddech, oraz uniemożliwia swobodne oddychanie. Kiedy więc zobaczymy osobę z podobnymi objawami, należy przede wszystkim zachować pełen spokój. Niezbędne jest tutaj podanie leku rozkurczającego oskrzela (preparat sulbutamolu, lub fenoterolu), który charakteryzuje się natychmiastowym działaniem. Pacjenta z atakiem astmy, najlepiej jest usadzić lub postawić pionowo, aby mógł oprzeć się łokciami o stół lub parapet. Pozycja leżąca jest w takich przypadkach absolutnie niewskazana, bowiem znacznie utrudnia oddychanie.

Jeśli w ciągu 20 minut od podania leku atak nie mija, należy natychmiast podać drugą jego dawkę, a w przypadku braku jakichkolwiek reakcji po kolejnych 20 minutach, należy wezwać pogotowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *