Idea inicjatyw corporate wellness

Pozapłacowe systemy motywowania pracowników stają się coraz częstszą formą dbania o pracowników. O ich popularności świadczy fakt, że coraz częściej (zaraz po kwestii wynagrodzenia) są brane pod uwagę przez kandydatów przy wyborze pracodawców. Firmy z branży, w której to indywidualne kwalifikacje, wiedza i doświadczenie pracowników są siłą napędową całego interesu (np. Technologia Informacyjna) prześcigają się w pomysłach na zapewnienie sobie lojalności pracowników. Szczególnie, że head hunterzy konkurencji nie śpią.

Najskuteczniejszym sposobem na zatrzymanie nieocenionych w swoich kwalifikacjach pracowników są oczywiście pieniądze. Podwyżki, premie, bony czy karty przedpłacone są najbardziej pożądaną przez pracowników forma motywowania pracowników. Jednak przy pewnym progu wynagrodzenia pieniądze nie są najważniejszym czynnikiem, który może zatrzymać ich w firmie, szczególnie, gdy konkurencja proponuje podobne wynagrodzenie. To co staje się istotniejsze to komfort pracy.

W takich sytuacjach pracodawcy sięgają po świadczenia pozapłacowe.

To w co warto inwestować przy dzisiejszym szybkim tempie życia to zrównoważony rozwój pracowników biurowych. Sama praca biurowa, choć fizycznie nie wymaga od pracowników większego wysiłku, to przez formę jej wykonywania (wielogodzinna praca w jednej pozycji przed komputerem) i presję funkcjonowania na najwyższych obrotach, obciąża zarówno fizycznie jak i psychicznie.

Aby odstresować i zadbać o zdrowie swoich pracowników, coraz więcej korporacji postanowiło wprowadzić programy wellness dla pracowników, dzięki którym łatwiej im zachować równowagę między życiem prywatnym a pracą, uniknąć zdrowotnych konsekwencji wykonywania pracy siedzącej jakimi są schorzenia pracy biurowej.

Najczęściej w obszar inicjatyw wellness  w firmie wchodzą: szkolenia z psychologiem (dotyczą min. sposobów radzenia sobie ze stresem w pracy czy poprawa zaburzonej równowagi work life balance) i szkolenia z fizjoterapeutą, gdzie oprócz  teoretycznych warsztatów z ergonomii pracy biurowej i prawidłowej postawy ciała przy pracy, często pojawia się również w praktyczna forma profilaktyki  prozdrowotnej czyli masaże biurowe. Takie programy oferują też przykładowe ćwiczenia w pracy, które wykonać może każdy.

Wellness w firmie oprócz swojej funkcji benefitowej, która  ma na celu zapewnienie lepszego komfortu pracy wpływa również na zmniejszenie ilości urlopów zdrowotnych.

Najważniejszą sprawą przy doborze benefitów jest rozpoznanie potrzeb pracowników. Dla jednych najlepszą motywacją do pracy będą pieniądze, dla innych możliwość częściowego wykonywania swoich obowiązków zdalnie, w domu, a dla innych komfortowe warunki pracy. Profilaktyka zdrowia fizycznego i psychicznego w miejscu pracy bezapelacyjnie pozytywnie wpłynie na każdego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *