Brykiet drzewny

Ogrzewanie naszych domów jednorodzinnych w sezonie zimowym wymaga od nas pewnych inwestycji. Ostatnio tym bardziej trzeba zainwestować w przydomowe kotłownie, iż wchodzące przepisy i regulacje prawne wymagają od nas dostosowania się do wymagań dotyczących ekologii. Nie ma w tym nic dziwnego. Co roku, kiedy zaczyna się sezon grzewczy, nasze ulice spowija gęsty smog, który jest wynikiem przestarzałych technologii grzewczych i stosowania słabej jakości paliw stałych. Dlatego też, inwestycje w nowe technologie, w nowe materiały opałowe, są koniecznością jeśli chcemy poprawić stan naszego powietrza. Warto w tym przypadku zainteresować się na przykład brykietem drzewnym, który jest jednym z bardziej nowoczesnych rozwiązań w zakresie ekologicznych materiałów opałowych.

Zalety stosowania brykietu drzewnego.

Brykiet drzewny wytwarzany jest przy zastosowaniu nowoczesne brykieciarki, która odpadki z produkcji tartacznej przetwarza w kostki sprasowanego drewna. Wykorzystywane są tutaj wszelkiego rodzaju wióry, zrębki i trociny, które powstają w dużych ilościach przy produkcji desek, belek i całych więźb dachowych. Odpad ten, dotychczas nie miał jakiegoś większego zastosowania, natomiast po opracowaniu technologii brykietowania, stał się bardzo pożądany. Przy zachowaniu odpowiednich warunków jego składowania, można efektywnie wyprodukować kaloryczny materiał opałowy, który swoimi parametrami będzie lepszy od naturalnego drewna. Wynika to głównie z faktu tego, iż jest to drewno sprasowane pod wysokim ciśnieniem i uformowane w równe kostki, przez co nie tylko parametry spalania będą wyższe, ze względu na wyższą gęstość, ale także magazynowanie będzie znacznie usprawnione. Brykiet drzewny będzie zajmować nam o wiele mniej miejsca niż drewno o zbliżonej wartości kalorycznej. Można więc powiedzieć, iż jest to materiał opałowy wyjątkowo dobry i korzystny dla użytkownika.

Parametry spalania brykietu drzewnego.

Bardzo ważną kwestią na którą należy tutaj zwrócić szczególną uwagę, są parametry spalania brykietu drzewnego. Musi on być bardzo suchy. Poziom wilgotności brykietu nie powinien przekraczać 10%, bowiem powyżej tej wartości, będziemy mieć do czynienia ze znacznym obniżeniem parametrów spalania. Spadać będzie kaloryczność, a jednocześnie, przez wzgląd na większą zawartość wilgoci, w procesie spalania wydzielać się będzie więcej pary wodnej, która będzie negatywnie wpływać na stalowe elementy kotłów i pieców kominkowych, prowadząc do ich korodowania. Dlatego też, w procesie produkcji brykietu drzewnego, ważne jest to, aby do brykieciarki trafiał materiał maksymalnie suchy i pozbawiony wilgoci. Trzeba więc w tym celu zapewnić sobie bardzo dobre warunki składowania, zarówno samego materiału wsadowego, jak i gotowego już brykietu drzewnego, aby ostatecznie nie doprowadzić do jego zawilgocenia, które będzie negatywnie wpływać na efektywność spalania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *