Utwardzanie spoin klejowych i lakierów promieniowaniem UV

Na chwilę obecną, utwardzanie spoin klejowych i lakierów, coraz częściej jest realizowane z wykorzystaniem promieniowania UV. Jest to bowiem technologia zapewniająca nam znaczne skrócenie czasu na przebieg tego procesu. Utwardzone w ten sposób spoiny i powłoki lakiernicze, charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami technicznymi. W niektórych okolicznościach, parametry te, są o wiele lepsze niż w przypadku tradycyjnego utwardzania. Warto więc dokładnie przyjrzeć się kwestii tego, w jaki sposób utwardzanie spoin klejowych i lakierów jest w tym przypadku realizowane oraz jakie niesie to za sobą korzyści.

Czy utwardzanie spoin klejowych i lakierów z wykorzystaniem promieniowania UV daje realne korzyści?

Przede wszystkim musimy sobie więc powiedzieć o tym, czy faktycznie utwardzanie spoin klejowych i lakierów przy pomocy promieniowania UV jest rozwiązaniem korzystnym. Jeśli przyjrzymy się wszystkim zaletom tej technologii, to z całą pewnością stwierdzimy, iż jest to jak najbardziej korzystne rozwiązanie. Do najważniejszych zalet tego rozwiązania technologicznego będziemy zaliczać:

  • Szybki czas utwardzania – spoiny klejowe oraz lakiery mogą być utwardzone nawet w ciągu kilkunastu sekund. Oczywiście jest to uzależnione od wielkości spoiny czy też powierzchni lakierowanej, oraz od tego, jakiej wielkości promienniki typu UV zastosowano do utwardzania.
  • Poprawa jakości utwardzanych spoin i powierzchni – dzięki skróceniu czasu utwardzania, spoiny i powłoki lakiernicze zyskują na jakości. Szybki czas schnięcia sprawia, iż zarówno spoiny jak i powłoki nie są narażone na zabrudzenia, które mogłyby się przykleić i obniżyć jakość.
  • Obniżenie kosztów – wynika to głównie z faktu tego, iż utwardzanie spoin klejowych i lakierów jest realizowane w tak krótkim czasie. Pozwala to na zwiększenie przerobu, co zapewnia ograniczenie kosztów.

Przygotowanie spoiny klejowej do utwardzania.

Warto także przyjrzeć się kwestii tego, iż w tym przypadku, przygotowanie spoiny, w zasadzie nie różni się pod żadnym względem od przygotowania spoin do standardowego ich utwardzania. Powierzchnie przeznaczone do klejenia powinny być czyste, suche, odtłuszczone i pozbawione wszelkich zadziorów. Następnie nanosimy równomierną warstwę kleju na obydwie strony klejonych elementów oraz przeznaczamy je do utwardzania. Co ważne, w przypadku spoin klejowych, mamy do czynienia dodatkowo z długim czasem żywotności kleju. Nawet przez 60 minut po nałożeniu kleju, zachowuje on swoje właściwości i może być utwardzony. Dopiero po upływie tego czasu, konieczne będzie jego usunięcie i przygotowanie spoiny od początku.

Podsumowanie.

Okazuje się więc, iż utwardzanie spoin klejowych i lakierów przy zastosowaniu promieniowania UV, jest rozwiązaniem bardzo dobrym i korzystnym. Pozwala nam osiągnąć konkretne korzyści, co w tym przypadku jest kwestią zdecydowanie najważniejszą. Możemy więc szacować, iż technologia ta, z czasem będzie wdrażana w coraz to szerszym zakresie, w wielu różnych branżach przemysłowych oraz produkcyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *