Pompy ciepła do ogrzewania domu jednorodzinnego.

Ogrzewanie domów jednorodzinnych odgrywa niesamowicie istotną rolę. Szczególnie w naszej strefie klimatycznej, gdzie mamy do czynienia z dosyć srogimi zimami i niskim zakresem temperatur. Tym bardziej, iż zdecydowana większość domów, niestety póki co odstaje od standardów energooszczędnych, o pasywności już nawet nie wspominając. Niezależnie jednak od konieczności ogrzewania domów, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kwestię ekologii. Nasze systemy grzewcze opierające się o paliwa kopalne, niestety generują duże ilości zanieczyszczeń. Przekłada się to na efekt cieplarniany, wobec czego powinniśmy znaleźć lepsze i bardziej przyjazne środowisku rozwiązania. Jednym z nich są niewątpliwie pompy ciepła, pobierające energię cieplną z otoczenia.

Pompy ciepła i ich zastosowanie.

Przede wszystkim, od razu trzeba sobie powiedzieć, iż pompy ciepła nie sprawdzą się w każdych warunkach. Nie są one w stanie wygenerować tyle ciepła ile potrzebuje stary, nieocieplony budynek. Najpierw trzeba się zając jego solidną izolacją, a dopiero potem będzie można myśleć o wdrożeniu pompy ciepła, jak serca systemu grzewczego.

Samo działanie pompy ciepła jest stosunkowo proste. Nasze temperatury podawane w stopniach Celsjusza, nawet jeśli jest są ujemne, to do zera absolutnego jeszcze im sporo brakuje. Wynika z tego fakt, iż nawet przy minus 20 stopniach, mamy w powietrzu pewien zasób ciepła, który można wykorzystać. Tak więc pompy ciepła Andrychów pobierają energię cieplną z otoczenia, odzyskują ją i przekazują ciepło do czynnika grzewczego w naszej instalacji. Oczywiście nie będziemy w stanie w ten sposób rozgrzać grzejników do 60 stopni. Niemniej jednak wstępne podgrzanie czynnika grzewczego, może być w ten właśnie sposób skutecznie realizowane. Następnie już za pomocą elektryczności, będziemy mogli dogrzać czynnik do wymaganej przez budynek temperatury.

Rodzaje pomp ciepła i zalety ich stosowania.

Pompy ciepła pojawiają się w dwóch wersjach. Pierwszą i najbardziej popularną wersją są pompy ciepła powietrzne, a drugą gruntowe. W przypadku powietrznych mamy do czynienia z pompami, które odbierają ciepło z powietrza i przekazują je do czynnika grzewczego. Są one tańsze w zakupie i montażu, niemniej jednak nie możemy tutaj tak łatwo przewidzieć warunków pracy, gdyż temperatura na dworze zawsze będzie się nieźle wahać. W przypadku pomp ciepła gruntowych, mamy lepsze możliwości do przewidzenia warunków pracy. W gruncie, na poziomie poniżej 1m, temperatura jest stała i zawsze wynosi powyżej zera stopni Celsjusza. Dzięki temu warunki pracy są stabilne, a co za tym idzie, łatwiej nam przewidzieć parametry pracy i koszty działania. Oczywiście trzeba tutaj dokonać montażu rur w gruncie, czy to poziomo czy też pionowo przy pomocy odwiertów, co znacznie podnosi koszty montażu. Generalnie jednak pompy ciepła Żywiec gruntowe, wykazują o wiele lepsze parametry do pracy i niższe nieco koszty uzyskania energii. Warto więc w przypadku posiadania możliwości, zdecydować się na takie rozwiązanie. Na pewno będzie to lepsze i bardziej efektywne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *