Prawidłowy montaż instalacji elektrycznej.

Montaż instalacji elektrycznej, powinien być zawsze realizowany przez doświadczonego elektryka z uprawnieniami SEP. Jest to podstawą bezpieczeństwa. Jakiekolwiek nieprawidłowości podczas montażu, będą niestety wiązać się z przyszłymi problemami w eksploatacji. Będą też odpowiadać za ewentualne wypadki przy korzystaniu elektryczności oraz urządzeń elektrycznych. Można z czystym sumieniem powiedzieć, iż nie ma tutaj miejsca na jakiekolwiek żarty. Doświadczony elektryk będzie posiadać wiedzę w zakresie tego, jaki osprzęt elektroinstalacyjny jest niezbędny w danym typie instalacji. Będzie też umiejętnie realizować założenia wyszczególnione w projekcie instalacji, który jest niezbędnym elementem bezpiecznej instalacji.

Zatrudniamy profesjonalnego elektryka.

Przede wszystkim nie powinniśmy się tutaj kierować kosztami usługi, bowiem w przypadku najniższych cen, bardzo często może dochodzić do sytuacji, że elektryk nie do końca prawidłowo będzie realizować wszystkie prace. Niska stawka wiąże się dla elektryka z koniecznością realizacji prac w szybkim tempie. To zaś, jak dobrze wiemy, nie sprzyja jakości realizacji poszczególnych zadań. Dlatego też, lepiej sięgać po pracownika ze średniej półki cenowej. Zapewni nam to gwarancję, iż elektryk nie będzie się zanadto spieszyć z realizacją robót, przez co też większą uwagę będzie przywiązywać do jakości wykonania naszej instalacji.

Dobry elektryk będzie także posiadać uprawnienia SEP, oraz wiedzę i solidne doświadczenie. Będzie umiejętnie realizować wyszczególnione w projekcie założenia, a to jest podstawą bezpieczeństwa. Oczywiście w pewnych granicach będziemy mogli wpływać na poszczególne rozwiązania, jednakże główne założenia dotyczące bezpieczeństwa muszą pozostać bez zmian. Nie możemy sobie dowolnie modyfikować ilości gniazdek na danym bezpieczniku, czy też źródeł światła w jednym obwodzie. Nie możemy też dowolnie dobierać mocy bezpieczników, których zadaniem jest odciąć dopływ prądy w przypadku przeciążenia, które najczęściej jest sygnałem jakiejś awarii urządzeń podłączonych na linię.

Jak więc szukać oszczędności zapewniając bezpieczeństwo?

Możemy oczywiście w ramach projektu wybierać rozwiązania tańsze, jednakże projekt precyzyjnie określa minimalne parametry jakości poszczególnych elementów. Możemy także szukać innych sklepów dostarczających osprzęt elektroinstalacyjny, aby ostatecznie wybrać najtańsze wersje, zgodne z projektem. Wymaga to poświęcenia pewnej ilości czasu, jednakże z drugiej strony możemy zapewnić sobie pewne oszczędności, wybierając tańsze przewody od innego producenta, inne bezpieczniki, czy nieco tańsze gniazdka oraz łączniki. W ten sposób, przy odpowiedniej determinacji oraz sporej ilości poświęconego czasu, możemy zaoszczędzić w graniach 10-20% kosztów całej instalacji. Są to wyraźne oszczędności. Nie możemy jednakże pod żadnym pozorem szukać oszczędności zatrudniając słabego elektryka, bez wiedzy, doświadczenia czy też co gorsza uprawnień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *