Sofa otomana – wyjątkowy mebel o wielu zastosowaniach

otomana

Otomana jest meblem, który coraz częściej możemy spotkać zarówno w mieszkaniach jak i biurach, restauracjach czy poczekalniach. Czym się otomana charakteryzuje i jakie jest jej współczesne przeznaczenie?

Otomana zwana była sofą dla arystokracji. Pojawiła się na europejskich salonach w XVII w. i uznawana była za mebel spotykany w domach ludzi bogatych. Kiedyś wszak, otomana w domu, świadczyła o jego zasobności i pełniła głównie rolę dekoracyjną. Dziś mebel ten, pełni funkcję użytkową i mimo bogatej historii, wciąż ma swoich zwolenników i przeciwników.

Jakim meblem jest otomana

Nazwa otomana wywodzi się od francuskiego słowa ottomane i oznacza kamienną ławę.  W praktyce otomana była i jest sofą, której siedzisko wyściełane jest poduszką a boki zamiast poręczy zastąpione są miękkimi wałkami. Jak już wspomniano wcześniej, otomana jest rodzajem niskiej sofy i wywodzi się z krajów orientalnych, gdzie pojawiła się najwcześniej. Moda na otomany w Europie, zawitała dopiero później a sam mebel był klasycznym, ozdobnym i pokrytym aksamitną tkaniną elementem wystroju domu.

Współczesna otomana

Moda na ten rodzaj sofy ma swoje wzloty i upadki, niemniej jednak mebel ten kojarzy się z klasyką i elegancją. Czy współczesne formy otomany nawiązują do XVII wieku? Absolutnie nie. Dzisiejsza sofa otomana może mieć formę wygodnego, niskiego fotela z oparciem, może być pufą ze schowkiem na rzeczy lub być eleganckim siedziskiem znajdującym się w przedpokoju czy holu. Sofa ta jest niezwykle uniwersalnym meblem, który możemy komponować w dowolnych aranżacjach i stylach wnętrz.

Praktyczny mebel

Otomana jest sofą, która pasuje do każdego wnętrza. Salon, sypialnia czy nawet łazienka wzbogacona o ten mebel nabierze charakteru i klasy. Nie ma się zatem co dziwić, iż ówże mebel powraca do łask. Otomany w nowoczesnych stylistykach, coraz częściej spotkać również możemy w sklepach z meblami. Coraz więcej osób decyduje się na zakup otomany ze względu na praktyczność i ozdobny wygląd mebla. Dodatkową zaletą sofy otomany jest fakt, iż ze względu na niedużą wielkość siedziska, niskim kosztem można zmienić obicie tegoż mebla i cieszyć się otomaną w nowym „wcieleniu”. Podobnie sytuacja ma miejsce z nóżkami otomany. Możemy je wykonać samodzielnie lub kupić nowe a dzięki temu, w szybki sposób dopasować mebel do wnętrza i jego stylu.

Reasumując, otomana mimo iż kojarzy się z meblem goszczącym w arystokratycznych salonach, znów jest trendy i może mieć naprawdę ciekawą, niebanalną formę. Dodatkowo, jest funkcjonalnym i uniwersalnym meblem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *