Recykling opakowań plastikowych.

Recykling opakowań plastikowych, stoi na obecnie na stosunkowo wysokim poziomie, aczkolwiek trzeba jasno sobie powiedzieć, iż w tej materii jeszcze wiele można zdziałać. Przede wszystkim chodzi tutaj o to, iż w dalszym ciągu, zbyt dużo zużytych opakowań plastikowych, w dalszym ciągu nie podlega ponownemu przetworzeniu. Zbyt duża ich ilość trafia niestety do rzek, jezior, mórz i oceanów, wpływając negatywnie na stan naszego środowiska naturalnego. Dlatego też, należy tutaj podjąć jak najszybciej konkretne działania, które sprawią, iż recykling opakowań plastikowych będzie jeszcze bardziej wydajnym procesem. Tak, abyśmy praktycznie 100% wytwarzanego plastiku mogli ponownie przetwarzać na kolejne opakowania oraz inne wyroby z tworzywa sztucznego.

Czy recykling opakowań plastikowych jest kosztowny?

Wielu ludzi tłumaczy sobie fakt niskiego poziomu przetwarzania plastiku tym, iż jest to proces kosztowny. Powiedzmy sobie jasno. Recykling opakowań plastikowych nie jest wcale bardziej kosztowny niż wytwarzanie nowych opakowań. Problem leży w zupełnie innym miejscu. Okazuje się bowiem, iż w przypadku ponownego przetwarzania, nie wszyscy biorący udział w produkcji mogliby utrzymać poziom swoich dochodów. Wynika z tego jasno, iż jedynym winnym niskiego poziomu przetwarzania plastiku jest kapitalizm i dążenie do zysków korporacji za wszelką cenę. Wielkie przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją opakowań i dostarczaniem surowców do produkcji, po prostu byłyby odcięte od swoich zysków jeśli recykling opakowań plastikowych, stałby się bardziej popularny.

Kluczowe więc w tym wszystkim jest podejście klientów. Jeśli dla nas, jako odbiorców, opakowania z PCR będą mieć większą wartość niż opakowania powstające z nowych tworzyw, to z całą pewnością sytuacja zacznie ulegać zmianie. Producenci będą zmuszeni do przestawienia swojej działalności z wytwarzania nowych tworzyw sztucznych, na recykling opakowań plastikowych i pozyskiwania surowca w ten sposób.

Czy opakowania z recyklingu możemy stosować do wszystkiego?

Tutaj mamy bardzo ważną kwestię, której należy poświęcić sporo uwagi. Okazuje się bowiem, iż opakowania wykonane z plastiku i PCR muszą być w dalszym ciągu wytwarzane zarówno z odzysku jak i z nowego tworzywa. Chodzi o to, iż w przypadku produkcji spożywczej, nie możemy zastosować opakowań pochodzących z recyklingu. Wynika to w faktu tego, iż nie dysponujemy dostatecznie dobra technologią pozwalającą nam na skuteczne oczyszczenie tworzywa sztucznego. Wobec tego, opakowania pochodzące z recyklingu nie są wystarczająco czyste. Możemy jednak plastik pochodzący z przetworzenia zużytych opakowań wykorzystywać do opakowań przemysłowych, czy też wytwarzania innych produktów, jak chociażby nowoczesnych materiałów geosyntetycznych.

Podsumowanie

Generalnie rzecz ujmując, recykling opakowań plastikowych, z całą pewnością mógłby stać na o wiele wyższym poziomie. Kluczowe jest jednak przygotowanie odpowiednich przepisów prawnych, które pozwoliłyby na egzekwowanie od producentów konieczności troski o wytworzone przez siebie opakowania. Systemy takie jak kaucje zwrotne i podobne rozwiązania mogą być bardzo dobrym kierunkiem w tym przypadku. Warto więc na ten temat się zastanowić, aby raz na zawsze skończyć z bezmyślnym zanieczyszczeniem naszej planety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *