Samozasysanie w pompach wirowych.

samozasysanie

Samozasysanie w przypadku pomp wirowych, to bardzo istotny element. Pompa tego typu, wykorzystuje mieszaninę wody i powietrza do pełnego zassania, czyli zalania linii ssawnej. W klasycznym ujęciu, mówić będziemy o pompach, które mogą realizować proces samozasysania jedynie po wcześniejszym zalaniu korpusu pompy. Musimy bowiem odróżnić samozasysanie, od mechaniki działania pomp ze wspomaganiem próżniowym, które proce zalania linii ssawnej, realizują w nieco odmienny sposób.

Czym jest samozasysanie w pompach wirowych?

W normalnym przypadku pompy wirowej, nie realizującej procesu samozasysania, koniecznością jest zalanie przewodu ssawnego przez przystąpieniem do pracy. Koniecznością jest także zastosowanie zaworu zwrotnego na linii ssawnej, który będzie zapobiegać dostaniu się do niej powietrza. Problemem w tym przypadku jest sytuacja, kiedy wraz z zasysanym medium, do korpusu przedostanie się także powietrze. W takich przypadkach, pompa nie jest zdatna do pracy, aż do czasu usunięcia powietrza z korpusu. Determinuje to jednocześnie zastosowanie tego typu pomp. Nie jest na przykład możliwe ich wykorzystanie w przypadku odwadniania igłofiltrami, gdzie powietrze jest elementem składowym pompowanego medium.

W przypadku samozasysania, jest ono ściśle powiązane z prędkością obrotową pompy. Wraz ze wzrostem tej prędkości, zwiększa się maksymalny poziom samozasysania. Najczęściej, maksymalny poziom, na jakim możliwe jest samozasysanie wynosi około 7-8 metrów.

Samozasysanie w tym przypadku, polega na tym, aby doprowadzić do skutecznej ewakuacji powietrza z przewodu ssawnego oraz korpusu pompy. Mechanizm w tym przypadku działa tak, iż znajdujące się w komorze ssawnej powietrze, jest mieszane ze znajdująca się w niej cieczą, a następnie, mieszanina ta jest kierowana do wylotu. Tutaj z kolei, woda, posiadająca większy ciężar wraca do korpusu, zaś powietrze jest ewakuowane z korpusu pompy.

Elementy składowy pomp samozasysających.

Aby możliwe było Samozasysanie w pompach wirowych, koniecznością jest obecność pewnych elementów składowych pomp. Poszczególne elementy mogą się od siebie różnić przede wszystkim w zakresie materiałów, z jakich są wykonane.

  • Korpus pompy – najczęściej wykonany z żeliwa szarego, czasem sferoidalnego (przy podwyższonym ciśnieniu roboczym). W przypadku specjalnych zastosowań, może być wykonany ze stali nierdzewnej (AISI 316) lub z brązu
  • Wirnik – także najczęściej wykonywany z szarego żeliwa lub sferoidalnego. Rzadziej ze stali nierdzewnej. Czasami można znaleźć pompy samozasysające z wirnikami wykonanymi z brązu.
  • Płyta cierna wirnika – najczęściej wykonana z tego samego materiału co wirnik. W przypadku wirnika z żeliwa sferoidalnego, płyta cierna wykonana jest czasami ze stali węglowej.
  • Uszczelnienie mechaniczne – dostępnych jest kilka wariantów uszczelnień, w zależności od potrzeb klienta. Najczęściej wykonywane są z węglika krzemu, ceramiki, węglika wolframu. Gumowe elementy wytwarza się z NBR, EPDM lub FKM (Viton). Częściej metalowe wytwarza się ze stali nierdzewnej.
  • Wał – najczęściej wykonywany ze stali nierdzewnej
  • Uszczelki – z reguły wykonane z gumy NBR, choć można zetknąć się z uszczelkami wykonanymi z FKM lub EPDM

Podsumowanie.

Można więc powiedzieć, iż Samozasysanie jest specyficzną cechą pomp wirowych samozasysających, która pozwala na separację i ewakuację powietrza z linii ssawnej oraz korpusu pompy. Dzięki takim rozwiązaniom, pompy wirowe samozasysające mogą sprawdzać się w o wiele większej ilości zastosowań, niż klasyczne pompy wirowe, bez zdolności samozasysania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *