Historia kotylionów

Wśród wielu ozdób przypinanych do piersi kotyliony zajmują wyjątkowe miejsce. Historia tego typu ozdób sięga dziewiętnastego wieku, jednak z upływem lat jej znacznie się zmieniało. Początkowo różnokolorowe rozetki były elementami zabawy tanecznej z francuskiego nazywanej kotylion. Polegała ona na losowaniu ozdoby i wyszukiwaniu na sali balowej partnera lub partnerki z taką samą rozetką.

Z czasem jednak tego typu ozdobne drobiazgi stały się nieodłącznym elementem każdego balu – nie tylko tego połączonego ze wspomnianą zabawą. Z czasem stały się symbolem wielu uroczystości. Biało-czerwone kotyliony są obecnie nieodłącznym elementem obchodów Dnia Niepodległości. Obecnie jednak różne formy tej ozdoby używane są również na różnego typu wystawach czy zawodach zwierząt. W przypadku zawodów jeździeckich kotyliony z przyczepionymi wstęgami (nazywane flot) są tradycyjne przyczepiane do uzd koni, które brały udział w gonitwie lub wystawie. Spotykana jest również wersja szarfą zakładana na szyję konia.

Omawiana ozdoba nie jest skomplikowana w wykonaniu. Jest to zwykle tekturowa obręcz, na którą w odpowiedni sposób nawijana jest wstążka. Uzupełnieniem jest okrągła wklejka w miejscu otworu obręczy. Zestawienie kolorów wstążki i wklejki zależy od upodobania osoby wykonującej kotylion. Jeśli jest nam potrzebna większa ilość tego typu ozdób, np. na wesele lub inną uroczystość, lepszym sposobem jest zamówienie gotowych kotylionów.

Firmy, które zajmują się tego typu produkcją oferują szeroki wybór wstęg wykorzystywanych do produkcji tego asortymentu, jak również indywidualnie projektowane i drukowane wklejki, czyli inaczej mówiąc plakietki. Takie kotyliony świetnie sprawdzą się jako uświetnienie każdej uroczystości lub wystawy. Warto więc zainwestować w tego typu ozdoby – na pewno podniosą one prestiż planowanego wydarzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *