Najważniejsze i najczęściej spotykane szaty liturgiczne

Głównym elementem stroju duchownych są zazwyczaj komże. Ten typ szat liturgicznych odznacza się przede wszystkim skromnością. Nieskomplikowany wykrój, biała barwa, i proste wzornictwo albo zupełny jego brak sprawiają, że komże mogą kojarzyć się z czystością. Ten ubiór też noszony jest przez świeckie osoby, takie jak ministranci czy lektorzy czytający do mszy, lub osoby które śpiewają w chórze. Księża noszą go do czynności poza mszą.

Do mszy kapłani zakładają kilka rodzajów szat liturgicznych, ale najważniejszymi z nich są ornaty liturgiczne. Ten typ ubiorów pojawia się w paru odmiennych wersjach, różniących się od siebie zwłaszcza barwami. Kolor zieleni stosowany jest wyjątkowo często, w trakcie zwykłego okresu, natomiast pozostałe kolory dopasowywane są do aktualnych świąt albo okresów liturgicznych. Poza barwą ornaty mają zwykle dopasowane do okazji wzornictwo.

Stuła jako istotny element strojów liturgicznych, nieraz jest wręcz znakiem rozpoznawalnych kapłanów. Zakładana jest także wówczas, gdy kapłan pełni swą posługę poza mszą, np. gdy udziela sakramentów Spowiedzi Świętej lub namaszczenia chorych. W trakcie nabożeństwa mszalnego zaś noszona jest pod innymi częściami stroju. Także barwę stuły dopasowywany jest do barwy obowiązującej w aktualnym okresie roku liturgicznego. Stuły liturgiczne to element stroju, choć niewielki, jest równie ważny jak wszystkie inne.

Jeśli nasza pociecha będzie szedł do komunii, nieraz pewnie myślimy, jakiego rodzaju strój kupić dla niego  na taką wyjątkową okoliczność. Niektórzy rodzice decydują się na niezwykle ozdobne kreacje, inni za to decydują się na to, żeby ich dziecko było jak najbardziej prosto ubrane. Ostatecznie  tego dnia nie chodzi o jego ubiór. W takiej sytuacji dobrym wyborem okażą się alby komunijne, mające klasyczny, stonowany fason i nieskomplikowany deseń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *