Posadzki – elementy warte uwagi przy wyborze

wykonywanie wylewki na podłodze

Wytrzymała i odporna na uszkodzenia posadzka jest pożądana zarówno przez właścicieli domów i mieszkań, jak i przez posiadaczy fabryk lub magazynów. Posadzki przemysłowe powinny jednak spełniać inne kryteria niż te, które wykorzystuje się w budownictwie mieszkaniowym. Te ostanie służą głównie jako podłoże dla podłóg. Te pierwsze zaś zazwyczaj same stanowią podłogę.

Anhydryt vs beton
W budownictwie mieszkaniowym najczęściej spotkać można wylewki anhydrytowe lub posadzki betonowe. Wylewki anhydrytowe to nowoczesna alternatywa dla starszych rozwiązań. Jastrych powstały z tego materiału jest niezwykle żywotny, lekki i cienki oraz elastyczny. Wylewki anhydrytowe bardzo dobrze przewodzą ciepło, co sprawia, że doskonale współgrają z systemem ogrzewania podłogowego. Ponadto anhydryt wiąże ‘bezskurczowo’. Sprawia to, że nie trzeba go zbroić. Kojoną pożądaną właściwością tego materiału jest jego krótki czas wysychania. Pozwala to szybciej zakończyć prace.

Posadzki betonowe, stanowiące alternatywę dla anhydrytu, są przed wszystkim trwałe, odporne na ścieranie i zabrudzenia. Wykorzystuje się je powszechnie tak w budownictwie mieszkaniowym, jak i w przemysłowym. Wylewki w mieszkaniach najczęściej pokrywa się warstwą termoizolującą oraz hydroizolującą. Posadzki te zbroi się włóknami stalowymi lub polipropylenowymi. Często stosuje się także dylatacje. Jeśli beton ma stanowić wierzchnią warstwę podłogi, można – chcąc pozbyć się szarego koloru – zabarwić go na inny. Dobrze wykonana wylewka może służyć przez lata, a nawet dekady.

Najważniejsze elementy – wytrzymałość i praktyczność
W budownictwie przemysłowym liczy się przed wszystkim wytrzymałość i praktyczność. Kwestie estetyczne schodzą na dalszy plan. Dlatego też posadzki przemysłowe wykonuje się z materiałów wytrzymałych, odpornych na ścieranie i stosunkowo tanich. Należy jednak pamiętać o konieczności dobrania takiego materiału, który będzie odpowiedni do warunków panujących w danym pomieszczeniu. Ponadto podłogi w halach fabrycznych lub magazynach powinny posiadać warstwę izolacji termicznej, akustycznej, ochronnej itp.

Źródło: www.posadzka-przemyslowa.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *